piątek, 22 lipca 2011

Ponad doliną Mochnaczki - na stokach Dzielca

Deszczowe chmury wiszą nad nami, ale mamy nadzieję, że po południu będzie lepiej. Na szczęście nie pada, ale nie ma pewności jaka aura nas czeka. Wchodzimy na błotniste ścieżki wśród wysokich traw, bardzo łagodnie nabierając wysokości na stokach Dzielca (793 m n.p.m.). Na jednej z ostatnich polan przed wejściem do lasu mamy ładną panoramę na pobliskie wioski - Mochnaczkę Niżną, jak też położoną za nią Mochnaczkęą Wyżną.
Najwyższy w Beskidzie Niskim

Schodząc z Ostrego Wierchu docieramy na bardzo rozległą polanę, miejscami porośnięta drzewami. Teraz dopiero możemy przekonać się, jaką piękną mamy pogodę. Z zaniesionego deszczowymi chmurami nieba pozostały tylko malownicze, białe obłoki. Słońce promienieje swoim blaskiem, dodając głębi i żywych barw południowemu krajobrazowi. Właśnie w tamtą stronę trawiaste zbocza łagodnie opadają do doliny, w której leży słowacka wioska Cigeľka. Tam też znajduje się najwyższy szczyt Beskidu Niskiego - Busov (1002 m n.p.m.). Kontynuując zejście osiągamy wkrótce Przełęcz Cigelka.

Dwuwierzchołkowy Busov (1002 m n.p.m.) przysłonięty przez grzbiet Pálenicy.

Czworolist pospolity

Czworolist pospolity (Paris quadrifolia L.) – gatunek byliny, niekiedy błędnie nazywany wilczą-jagodą, którą to nazwę istotnie ma Pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna L.). Jest rozpowszechniony w całej Polsce. W Tatrach występuje powyżej 1700 m n.p.m. na Rzędach i na Wołowcu.

Jest to roślina trująca. Najwyższe stężenie substancji trujących znajduje się w kłączu i owocach. Zatrucie jagodami czworolistu występuje głównie na skutek pomylenia ich z jagodami borówki czernicy, o takiej samej niebiesko czarnej barwie i podobnej wielkości.
 
Free Website TemplatesFreethemes4all.comFree CSS TemplatesFree Joomla TemplatesFree Blogger TemplatesFree Wordpress ThemesFree Wordpress Themes TemplatesFree CSS Templates dreamweaverSEO Design